а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изразител

мн. изразители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40584
Тој што изразува нешто, преку кој се изразува некаков став, мислење, чувство и сл.
Примери:
Тој е изразител на најнапредните идеи на младината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК