а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изразболи

изразболат; изразболи, изразболете; изразболев, изразболеа; изразболел; изразболен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да се разболи некој или повеќемина.
Англиски: sicken Албански: sëmurem
Употреба: Медицина
Примери:
Ги изразболеа децата по овој дожд.
2. (се изразболи) Стане болен.
Англиски: fall ill Албански: sëmurem
Употреба: Медицина
Примери:
Се изразболевме сите на овој студ.