а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изразбега

(се) изразбегаат
Вид збор: Глагол, свршен
Побегне на разни страни, во голем број.
Англиски: disperse
Примери:
Сите се изразбегале кога се појавил падарот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК