а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изработи

изработат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7685
1. направи, произведе
Англиски: make Албански: ndreq, ndërtoj
Примери:
Овие чевли ги изработи најдобриот мајстор.
2. Состави, направи, напише, нацрта конкретен предмет: состав, дело, слика и сл.
Англиски: work out Албански: bëj, përpunoj
Примери:
Посебна група изработи елаборат за наводнувањето на нашето поле.
Владата изработи план за стабилизација.
Уметникот изработи неколку слики од старата чаршија.
3. (се изработи) Се исцрпи, се истроши со работа.
Англиски: exhaust Албански: rraskapitem
Примери:
Мајка ми се беше изработила до крајни граници.
Изведенки
1. изработува несв.
изработуваат
2. изработување ср.
глаг. им.