а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изработен

изработени
Вид збор: Придавка
Ранг: 5085
1. Што е направен како производ на труд, на работа.
Англиски: made
Примери:
Изработените брошеви ги изложи во излогот.
2. Измачен, физички истрошен од работа.
Англиски: exhausted
Примери:
Изработени мажи и жени.
Изведенки
изработеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК