а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изохипса

мн. изохипси
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35294
Линија што на географската карта ги спојуваат местата со иста надморска висина.
Англиски: contour line Албански: izohipsë, vijë niveli
Употреба: Географија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК