а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изофка

изофкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Офне силно од болка.
Англиски: moan
Примери:
Тој изофка од силна болка во ногата.
Изведенки
изофкува несв.
изофкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи