а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изотвори

изотворат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36107
Отвори сѐ што е за отворање.
Англиски: open up
Примери:
Ги изотвори сите пенџериња.
Ги изотвори сите шишиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК