а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изострен

изострениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 12529
1. Што е наострен со некаква алатка.
Англиски: pointed
Примери:
изострен молив
изострен нож
2. Што се усовршил во некоја особина, чувство, сетило и сл.
Англиски: sharpened
Употреба: Преносно значење
Примери:
Изострен усет за убаво.
изострен вкус
Изведенки
изостреност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК