а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изостанок

мн. изостаноци
Вид збор: Именка, машки род
Отсуствување од некаков настан, од некаква случување, од нешто каде што требало да се присуствува.
Англиски: absence
Примери:
Неоправдани изостаноци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи