а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изостане

изостанат; изостани, изостанете; изостанав, изостанаа; изостанал; изостанат; изостане, изостанат; изостанел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13020
1. Не дојде каде што треба да дојде, не присуствува на нешто, негде.
Англиски: be absent Албански: mungoj, abstenoj
Примери:
Изостана од часови поради болест.
2. Остане некаде (за повеќемина).
Англиски: drop out Албански: mbetem
Примери:
Некои изостанаа по патот, не можеа да продолжат.
Изведенки
1. изостанува несв.
изостануваат
2. изостанување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК