а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изоставува

изоставуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
изостава
Англиски: drop
Изведенки
изоставување ср.
глаг. им.
Пример: Посебен осврт на изоставување на придавката „уметнички“.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи