а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изостави

изостават
Вид збор: Глагол, свршен
1. остави, испушти
Англиски: omit, drop Албански: lë, lëshon
Примери:
Тој го изостави тој дел од текстот.
Прашањето за куќата го изоставив, не напишав ништо за тоа во писмото.
2. Остави повеќе работи.
Англиски: leave Албански: lë, braktis
FlexiMac
 менување на македонски глаголи