а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изостава

изоставаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 24253
Испушта, остава, не зема предвид.
Англиски: drop
Примери:
Ги изоставаше тешките задачи, ги решаваше само тие што ги знаеше.
Изведенки
изоставање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК