а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изора

изораат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12681
Заврши со орање, со сѐ што било за орање.
Англиски: plow
Употреба: Земјоделство
Примери:
Орачите ги изораа нивите, дојде време за сеидба.
Изведенки
изорува несв.
изоруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК