а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изопшти

изопштат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45588
Отстрани од заедница, општество.
Англиски: excommunicate
Употреба: Архаизам
Изведенки
1. изопштува несв.
изопштуваат
2. изопштување ср.
глаг. им.