а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изопие

Види и: опие (св.)
изопијат; изопиј, изопијте; изопив, изопија; изопил; (ќе) изопиев, (ќе) изопиеја; (ќе) изопиел; изопиен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Опие повеќемина, сите.
Англиски: drink Албански: pi shumë, dehem
Примери:
Домаќинот ги изопи гостите.
2. (се изопие) Се опие многу, во голема мера.
Албански: pi shumë, dehem
Примери:
На свадбата се изопивме сите.
Изведенки
изопива несв.
изопиваат