а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изопачен

изопачениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 19456
Што е поинаков од вообичаеното, од нормалното; искривен, неточно претставен.
Англиски: perverted
Примери:
Изопачени желби.
Изопачена средина.
Изведенки
изопаченост ж.