а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изопаченик

мн. изопаченици
Вид збор: Именка, машки род
Изопачено лице, перверзен човек.
Англиски: pervert
Примери:
изопаченици кои го сквернават човечкиот род
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК