а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изолатор

мн. изолатори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 55812
1. Материјал што не спроведува електрична струја.
Англиски: insulator Германски: Isolator Албански: izolator
Употреба: Технологија
2. Облога, преграда од различен материјал што служи за заштита од несакано, штетно дејство (од влага, студ, звук).
Англиски: insulator Германски: Isolator Албански: izolator