а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изодбере

изодберат; изодбери, изодберете; изодбрав, изодбраа; изодбрал; изодбран; (ќе) изодберев, (ќе) изодбереа; (ќе) изодбереа
Вид збор: Глагол, свршен
Одбере многу, во доволна мера.
Англиски: select
Примери:
Изодбравме подароци за невестата.
Изведенки
изодбира несв.
изодбираат