а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изоглави

изоглават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извади оглав од коњ, магаре или маска.
Англиски: dismount Албански: zhgedhë, kapistër
Примери:
Ги изоглави коњите и ги пушти да пасат.
2. (се изоглави) За човек - се ослободи од ропство, туторство.
Англиски: free Албански: heq zhgedhën, çlirohet nga robëria
Употреба: Преносно значење
Примери:
Конечно се изоглави од јаремот на спаијата.