а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изобличи

изобличат; изобличил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28499
1. Смени облик на нешто, направи да биде без вообичаениот облик, нагрди, изопачи.
Англиски: deform Албански: deformoj, ndryshoj formën
Примери:
Старицата го изобличи ликот од бес.
2. (се изобличи) Се искриви, се нагрди, го изгуби својот облик.
Англиски: deform Албански: ndryshoj formën, deformoj
Примери:
Се изобличи во лицето.
Изведенки
1. изобличува несв.
изобличуваат
2. изобличување ср.
глаг. им.