а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изоблече

изоблечат; изоблечи, изоблечете; изоблеков, изоблекоа; изоблекол; изоблечев,изоблечеа; изоблечел; изоблекол
Вид збор: Глагол, свршен
1. Облече некого добро, убаво.
Англиски: dress Албански: vesh mirë
Примери:
Ја изоблекоа старата да не настине.
2. Облече многумина, сите до еден.
Албански: vesh të gjithë
Примери:
Ги изоблече децата и ги пушти надвор.
3. (се изоблече) Се облече добро, убаво.
Албански: veshet mirë
Примери:
Се изоблече како да ќе оди в планина.
Изведенки
1. изоблечува несв.
изоблечуваат
2. изоблекува несв.
изоблекуваат