а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изобилува

изобилуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 12784
Има нешто во голема мера, во изобилство.
Примери:
Градското пазариште изобилуваше со земјоделски производи.
Програмата изобилува со рекламни прилози.