а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изобилство

(едн.) изобилството
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 5495
1. Големо количество од нешто.
Англиски: abundance Албански: begati, bollëk
Примери:
Во шумата печурки имаше во изобилство.
2. Големо, доволно количество нешта потребни за добар живот.
Англиски: wealth Албански: bollëk, pasuri
Примери:
Живее во изобилство.