а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнуди

изнудат; изнудил; изнуден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12793
Постигне нешто со сила, под притисок.
Англиски: blackmail
Примери:
Грабнувачите на авионот изнудија гориво од аеродромските власти.
Изведенки
1. изнудува несв.
изнудуваат
2. изнудување ср.
глаг. им.