а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

износ

мн. износи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2050
Количина на финансиски средства, сума пари.
Англиски: sum Албански: shumë, vlerë
Примери:
На кој износ да го напишеме чекот?
Наградата беше во износ од 100.000 денари.