а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

износок

мн. износоци
Вид збор: Именка, машки род
Мало деформирано јајце, кое, според народното верување, претскажува несреќа.
Употреба: Народно