а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

износи

износат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изветви облека или обувки со носење, употреба до крај.
Англиски: wear off Албански: vesh, baj deri në vjetrim
Примери:
Износи едно рало чевли од зетот.
2. За бременост - носи плод до крај, до времето за раѓање.
Англиски: bear Албански: mbaj, mbart
Употреба: Медицина
Примери:
Невестата до крај го износи детето и лесно се породи.
Изведенки
1. износува несв.
износуваат
2. износување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи