а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

износен

износени
Вид збор: Придавка
Ранг: 7620
Што не е повеќе за носење, дотраен од носење.
Англиски: worn out
Примери:
износено палто, износена блуза
износени чевли