а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изникне

изникнат; изникни, изникнете; изникнав, изникнаа; изникнал; изникнат; изникнев, изникнеа; изникнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12282
1. Никне целосно, до крај.
Англиски: grow Албански: bin, çel
Примери:
Изникна трева по патеката.
Му изникнаа заби на детето.
2. Се појави некој или нешто ненадејно, неочекувано (обично како непожелно).
Англиски: pop up Албански: shfaqem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Од каде изникна сега и овој?!
Изведенки
1. изникнува несв.
изникнуваат
2. изникнување ср.
глаг. им.