а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнесе

изнесат; изнесам, изнеси, изнесете; изнесов, изнесоа; изнел, изнесол, изнесле; изнесев, изнесеа; изнесел; изнесен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1783
1. Носејќи извади нешто надвор или од некаде.
Англиски: bring out Албански: nxjerr, hedh
Примери:
Таа ја изнесе софрата под тремот.
2. Донесе, принесе храна пред некого.
Англиски: bring Албански: sjell
Примери:
Домаќинката изнесе ракија и салата пред гостите.
3. Прави помен за покоен.
Албански: bën memorial, përkujtim
Употреба: Црковен термин
Примери:
Во неделата изнесовме година за дедо ми.
4. Изложи, искаже, каже.
Англиски: present Албански: prezantoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
На Собирот изнесовме некои нови сознанија за овој наш великан.
Во уводот на книгата авторот ги изнесува и задачите што стојат пред општинските комисии.
Во тужбата ќе ги изнесам доказите со кои располагам.
5. Се покаже во определен износ (за цена, сметка, долг).
Англиски: total Албански: kap shumën
Примери:
Целата сума на крајот изнесе не повеќе од 3000 денари.
Изведенки
1. изнесува несв.
изнесуваат
2. изнесување ср.
глаг. им.