а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изненадување

мн. изненадувања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1820
(глаг. им.) Неочекуван настан, постапка или дејство.
Англиски: surprise Албански: befasi, surprizë
Примери:
Убаво изненадување.
Денот донесе многу изненадувања.
Не очекуваа уште многу изненадувања.