а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изненади

изненадат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2742
1. Предизвикува изненадување кај некого од неочекуван настан, постапка, дејство.
Англиски: surprise Албански: bafasoj
Примери:
Веста ги изненади сите.
Раната зима ги изненади земјоделците.
Гостите со својата борбена игра ги изненадија домаќините.
2. (се изненади) Доживее нешто неочекувано.
Англиски: surprise Албански: befasoj
Примери:
Сите се изненадивме од неговата постапка.
Изведенки
изненадува несв.
(се) изненадуваат