а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изненаден

изненадени
Вид збор: Придавка
Ранг: 1182
1. Што се случил ненадејно, неочекувано.
Англиски: sudden
Примери:
Изненадна средба.
Изненадниот молк сите ги збуни.
2. Што се изненадил.
Англиски: surprised
Примери:
Изненаденото дете почна да плаче.
Изненадените војници припукаа.
Изведенки
1. изненадност ж.
2. изненаденост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи