а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изненада

мн. изненади
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9082
1. Нешто што се случува неочекувано, одненадеж.
Англиски: surprise Албански: befasisht
Примери:
На моја голема изненада, влезе дедо ми.
2. Чувство на неочекуваност.
Англиски: surprise Албански: befasi
Примери:
Чувството на изненада траеше долго.
Таа од изненада остана така да стои на вратата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи