а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнемошти

изнемоштат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47893
Губи моќ, физички заслабува.
Англиски: exhaust
Примери:
Болеста ги изнемошти старците.
Изведенки
изнемоштува несв.
изнемоштуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК