а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнемоштен

изнемоштениот
Вид збор: Придавка
Лице што останало без сила, без енергија од замор, од глад, од болест и сл.
Англиски: exhausted
Примери:
Изнемоштен старец лежеше умирајќи на куп слама нем и парализиран.
предвремено остарен и изнемоштен
изнемоштени тела
Изведенки
1. изнемоштено прил.
Пример: Изнемоштено прошепоти.
2. изнемоштеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи