а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изневерен

изневерениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16009
1. Што го изневериле, што доживеал изневера.
Англиски: let down
Примери:
изневерен маж, изневерена жена
2. Тоа што се очекувало а не се остварило.
Англиски: disappointed
Примери:
изневерени надежи, изневерени очекувања
Изведенки
изневереност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи