а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изневера

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Невера, нарушување на ветената или очекувана верност.
Англиски: infidelity
Примери:
Неговата изневера ги погоди сите.
Тој пишува за изневерата и за последиците по вљубените.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи