а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнајми

изнајмил; изнајмен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11794
најми
Англиски: rent Албански: huazoj, jap me qira
Употреба: Економија
Примери:
Трговецот изнајми простории за складирање на стоката.
Изнајмивме стан.
Изведенки
изнајмува несв.
изнајмуваат