а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнајде

изнајдат; изнајди, изнајдете; изнајдов, изнајдоа; изнашал, изнашле; (ќе) изнајдев, (ќе) изнајдеа; (ќе) изнајдел; изнајден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5102
1. Најде, пронајде нешто што се бара.
Англиски: discover Албански: gjej
Примери:
Ги изнајде роднините во големиот град.
2. Пронајде, најде, измисли.
Англиски: invent Албански: gjej
Примери:
Лекарите изнајдоа лек за таа болест.
3. (се изнајде) Се најде со некого по многу години, по барање и сл.
Англиски: find Албански: gjej
Примери:
Се изнајдовме дека сме роднини.
Таму се изнајде со сите роднини.
Изведенки
1. изнајдува несв.
изнајдуваат
2. изнајдување ср.
глаг. им.