а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнајаде

изнајадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Најаде некого повеќе од потребното, премногу.
Англиски: feed Албански: usgqej tepër
Примери:
Бабата го изнајаде внучето со попара.
2. (се изнајаде) Се најаде.
Англиски: eat Албански: ngopem, haj
Примери:
Се изнајадовме цреши.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи