а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнајава

(се) изнајаваат
Вид збор: Глагол, свршен
Се најава доволно, многу.
Примери:
Свадбарите се изнајаваа одејќи по невеста во друго село.