а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнашета

(се) изнашетаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се нашета доволно, многу.
Англиски: roam
Примери:
Се изнашета по светот пред да се ожени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи