а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнашари

изнашарат
Вид збор: Глагол, свршен
Нашари доволно, нашари со многу шарки.
Примери:
Ткајачката ги изнашари килимите со повеќе бои.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи