а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изначуди

(се) изначудат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12020
Се начуди многу, во голема мера.
Англиски: astonish
Примери:
Се изначуди на тоа што го виде.
Сиот народ што беше на сретсело се изначуди на неговите трикови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи