а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнацрта

изнацртаат
Вид збор: Глагол, свршен
Нацрта нешто во голема количина.
Примери:
Некој првобитен човек изнацртал по пештерата разни животни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи