а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнацрви

(се) изнацрват
Вид збор: Глагол, свршен
Се нацрви добро, доволно, колку што е потребно.
Примери:
Се изнацрви, се дотера и излезе на корзо со другарките.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи